fbpx

Teď jsou velmi žhavým tématem změny a adaptace na ně. Jak to zvládnout bez stresu a být rychlejší v reakci? Toto není tématem jen aktuální situace, ale celkově podnikání a obchodu. . Často jsem to řešil s firmami a vedoucími a vzpomněl jsem si na jednu metodu, která mi v tom neskutečně pomohla. A dostávám skvělé feedbacky, jak pomohla i dalším se tolik nestresovat a jednodušeji a rychleji reagovat na změny. To platí jak ve styku se zákazníky, tak i vnitrofiremně.

Abych vám to co nejvíce přiblížil. Představte si kolem sebe bublinu. Naši zónu komfortu. V této zóně se cítíme dobře, jsou tam věci, na které jsme zvyklí, se kterými se nám dobře pracuje… Nad touto bublinou si představte větší bublinu a tou je zóna stresu. Místo, kde když se ocitneme, tak řešíme věci, které nás paralyzují a jsme plní obav a stresu. Tento pocit může mnoho z nás cítit jako napětí u srdce, v žaludku, v ramenou, šíji… A to hodně lidí zastaví a raději neudělají žádnou aktivitu. 

Mezi těmito dvěma zónami je zóna učení. Prostor, který nás trochu stresuje, ale nezastaví nás. 

Abychom byli co nejvíce připraveni na nějaké šílenější období jako je třeba teď, tak pomáhá co nejvíce a nejčastěji zůstávat v zóně učení. Kde to je sice trošku nepříjemné, je to něco nového, ale žádný extrém. 

V tom mi obrovsky pomáhá jeden důležitý návyk. Dělat každý den jednu věc jinak. Třeba jít jinou cestou do práce. Zkusit si vyčistit zuby druhou rukou. Zavolat zákazníkovi jenom tak bez cíle prodat. Bavit se jinak s kolegou. Pustit si jinou písničku. Přečíst si knihu z jiného žánru. Zkusit jet autem bez navigace, pokud zrovna nespěchám. Zkrátka si najít věci, které vás nevystresují, ale jsou mimo zónu komfortu. . 

Když se vrátím k tomu autu. Mnoho z vás si už nedokáže představit jet bez navigace. Sednu do auta a automaticky hned zapínám navigaci. A jet někam podle cedulí? Pfff. Cedule? Nepředstavitelné. 

Vážně to někdy vyzkoušejte, pokud nebudete pospíchat a bude jedno pokud dorazíte třeba o 15 minut později. Nejhorší věc, která se může stát, je, že špatně odbočíte. Díky tomu možná najdete novou cestu a nebo se někde otočíte. 🙂 

Pokud byste ale zrovna pospíchali na schůzku, kde máte být za 25 minut, navigace vám ukazuje 24 minut a vy byste vypnuli navigaci, tak už se nejspíš dostanete do stresové situace. A to by nemuselo dopadnout dobře, pokud neznáte cestu jako své boty. 

Ale pokud ten prostor máte, zkoušejte dělat věci jinak. Cíleně. Když půjdete do restaurace nebo si objednáváte jídlo domů, zkuste místo vašeho oblíbeného řízku nebo Bún bò Nam Bộ dát něco, co neznáte. Možná si řeknete, v čem mi může tahle drobná změna pomoci s adaptací na změny v byznysu?

Zkuste to a uvidíte sami. Změnu pocítíte už po pár týdnech, kdy najednou zjistíte, že jste dojeli bez navigace, že můžete zavolat zákazníkovi trochu jinak, že si zvládnete vyčistit zuby druhou rukou, i kdybyste měli sádru na té šikovnější ruce… A uvidíte, že existují i jiná řešení než ty, které znáte. Mozek si to začne pamatovat, přeprogramujete ho a jakmile přijde nová stresová situace nebo změna, na kterou se budete potřebovat rychle adaptovat, tak už to nebude takový problém. 

Takže za mě jeden velký tip. Až si příště budete vybírat jídlo, zkuste sáhnout po něčem, co jste ještě nejedli. Zkuste si vyčistit zuby druhou rukou. Zkoušejte dělat věci jinak, když nejde o nic velkého. 🙂 

Uvidíte sami, že vám to pomůže i v těch stresovějších a těžších situacích, která nás asi ještě čekají. 

Ať se vám daří

Petr

Školení obchodníků, account managerů, obchodních týmů a vedoucích

“Každý den pomáhám obchodníkům i firmám hledat nové cesty, jak prodávat produkty, služby a spolupráce, a jak vést a motivovat tým k výsledkům. Baví mě sledovat, jak se i úspěšný obchodník dokáže pozastavit a zdokonalit své dovednosti.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Další články

Získejte e-book Jak prodat i s vyšší cenou

Pokud nenabízíte ten nejlevnější produkt na trhu, tak právě pro Vás je připravený e-book, kde se dozvíte, jak si nastavit svou prodejní strategii.

Školící centrum jsme založili s vizí předávat letité zkušenosti dalším obchodníkům, protože sami víme, jak bývá naše profese často obtížná a plná zádrhelů. Zakládáme si vždy na férovém přístupu a učíme ho všechny stejně naladěné lidi. Při našich školeních vycházíme nejenom z reálné praxe, ale i z psychologie prodeje, kterou využíváme každý den u našich zákazníků.

Školící centrum Jana Laibla

Každý Prodává, s.r.o.
Chudenická 1059/30, Hostivař, 102 00 Praha 10

IČ: 28129156
Spisová značka:
C 184321 vedená u Městského soudu v Praze

©2021 - Všechna práva vyhrazena | Školící centrum Jana Laibla

Zadejte svůj e-mail a získejte e-book

Vaše osobní údaje (jméno a e-mailová adresa) jsou v bezpečí. Budou zpracovány podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka dáváte souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších e-mailů od Školícího centra Jana Laibla, které se budou týkat obchodních tipů a osobního rozvoje. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.