...

Máte dotaz? Chcete poradit?

Po–Pá: 8.00–18.00
Jak na ice breaky s Jirkou Hendrychem (Díl 6)

Jak na ice breaky s Jirkou Hendrychem (Díl 6)

Hostem Energeťáku byl Jiří Hendrych – mladý podnikatel, který zastřešuje Taptag a který se podělil o to, co mu v podnikání pomáhá, kde hledá inspiraci.
Hostem Energeťáku byl Jiří Hendrych – mladý podnikatel, který zastřešuje Taptag a který se podělil o to, co mu v podnikání pomáhá, kde hledá inspiraci.

Nový host. Nový Energeťák. Výjimečně i nový scénář, ve kterém rozhodně budeme pokračovat. V tomto díle nám byl inspirací Jirka Hendrych, který určitě inspiruje i vás. Mladý podnikatel působící v několika firmách, který má za sebou mnoho zkušeností, ať už pozitivních, tak negativních. Podělil se o to, co mu v podnikání pomáhá, kde hledá inspiraci a představil nám i vizitky budoucnosti, které by měl mít každý obchodník. Do článku se nám bohužel všechno nevešlo, a tak doporučujeme se podívat na videoverzi na YouTube, anebo si rozhovor poslechnout na podcastové platformě. 

Na Jirku Hendrycha jste mohli narazit v několika firmách, ale dnes jsme se věnovali jeho nejmladšímu projektu Taptag, který vyrábí vizitky budoucnosti a funguje jako skvělý otvírák na schůzkách. Baví ho prodej, kontakt se zákazníkem a vymýšlet pořád nové a nové věci. Také práce na sobě, ale dělat i chyby a poučovat se z nich. 

Jak vznikl projekt Taptag? 

Inspirovali jsme se v zahraničí, kde byl NFC čip využíván pro předání kontaktu (Instagram a Tinder) a rychlé seznámení. To mně a spoluzakladatele Honzu přivedlo na novou myšlenku, ke které jsme přizvali třetího do party, Martina. Původní využití nám přišlo stupidní a nedostatečné, a tak vznikl Taptag. Platforma, která slouží spíše k byznysovým potřebám pro obchodníky. To byl původní záměr. 

V tuto chvíli směřujeme k tomu, aby fungovala jako microsite pro lidi, kteří nepotřebují mít vlastní webovou stránku. Webové stránky bývají pro určitý typ lidí dost drahé. Tím nemyslím pořizovací investici, ale udržování, placení domény, hosting a tak dále. A toto je skvělá alternativa, která by obchodníkům pomohla s jejich obchodním procesem. Může to být realitní makléř nebo finanční poradce, který potřebuje nasdílet pouze své portfolio a ukázat, co dělá. Kromě toho, že je to opravdu účinná věc s všestranným využitím od vizitek, přes soutěže až po docházku a otevírání dveří, tak to funguje i jako ice break na začátku schůzky.

Jakou sales story použít k předání digitální vizitky na schůzce? 

Petr s Honzou už se sami těší, až ji použijí na první schůzce. „Mám taky vizitku, ale nedám vám jí. Pouze vám ji přiložím k telefonu.“ Bude to skvělý otvírák schůzky místo otázek o počasí a jaká byla cesta, které jsou stále jedny z nejčastějších. Každopádně jako vše i toto lze podat špatně, kdy to může vyznít, že já jsem lepší, protože mám digitální vizitku a vy ji nemáte. 

A co používá Jirka? 

Já používám úzus, že šetříme přírodu a že nechceme produkovat tuny papíru. Máme informace, kolik vizitek se vyhazuje a čísla jsou enormní. Kolem 82 % skončí po týdnu v koši. Pořadníky na schraňování vizitek již skoro neexistují a vizitky slouží jen pro jeden účel. Přepíše se kontakt do telefonu a potom jde do koše, a ani to se občas nestane. Na vizitkách bývá často více informací jako adresy, webové stránky, e-maily, recepce, telefonních čísla atd. Sám neznám nikoho, kdo by si přepsal všechny náležitosti, i když si myslím, že to jsou důležité informace. 

Kromě obchodníků a podnikatelů máme využití i na osobní rovině. Jeden náš kolega je hodně stydlivý a neskutečně mu to pomohlo se sebevědomím, že má teď něco nového, unikátního a chodí za děvčaty v klubech, na párty a dává jim takto svůj Instagram. A boduje!

Jak funguje digitální vizitka a co všechno na ni mohu nahrát?

Vizitky lze sdílet více způsoby. První je za pomoci využití NFC technologie, kdy stačí telefon přiložit a zobrazí se standardně odkaz, na kterém je webový profil. Ten se dá upravovat skrze mobilní aplikaci nebo přes zmíněný webový profil. Další možností je zaměření fotoaparátu a načtení QR kódu. Dojdeme ke stejnému efektu, kdy se nám zobrazí ve fotoaparátu odkaz a docházíme na stejnou stránku, ze které si můžeme uložit nějakou informaci. Poslední možností je sdílet přímo link webového profilu, třeba v podpisu e-mailu. NFC, ale samozřejmě dělá větší wow efekt než QR kód či link. Do své vizitky si můžete dát samozřejmě jméno, firmu, pozici, telefon, e-mail, webové stránky, ale také sociální sítě, které jsou v ČR dostupné. 

Jak ses dostal k podnikání? 

Hromada mladých lidí chce začít podnikat, aby získali nějakou prestiž, kredit a peníze. A já to měl stejně. Na začátku jsem si prošel podnikáním typu MLM na pojišťovací poradenství. Bohužel ne ve zdravém slova smyslu. Když jsem začínal, tak se to hemžilo lidmi, kteří si tam šli vydělat velké peníze na úkor klientů. Prodávali nesmyslné produkty jenom pro velké BJ (bankovní jednotky) a stříleli, co se dalo. Tím jsem si prošel a nastavil, že toto není morálně správně

Následně jsme s kamarády v Hradci začali dělat reklamu v agentuře, na kterou jsme byli čtyři. Tam jsem si uvědomil, že tahle svoboda výměnou za více práce je směr, kterým se chci ubírat. Chci mít svobodu, být tvůrcem svého příběhu a nepracovat na snech někoho jiného. Postupně skrze hromadu zkušeností a napříč různými společnostmi se dostáváme až k Taptagu.

Jak se vyrovnáváš s faily v životě i byznyse? 

Mám kolem sebe hromadu úspěšných lidí a jsou mi známy 3 způsoby, jak se s nimi vyrovnat. Ti, kteří dokážou sáhnout po meditaci  a v hlavě si to srovnat. Ti, kteří jdou sportovat a fyzickou aktivitou to ze sebe dostanou a v neposlední řadě alkohol. Já nejsem meditační člověk, takže se snažím sportem, ale alkohol je jednoduché řešení. Sport je pro mě ultimátní vypínač. Všichni máme fyziologické reakce stejné a sport dokáže ovlivnit tvorbu endorfinu a dalších látek, které člověk potřebuje, když je na dně. Snažím se objektivně nad problémy zamyslet, přestat se litovat, hrabat se v tom a kouknout se out of box, což zní sice dost osvíceně, ale cesta k tomu vždy bolí. 

Ty sám dal prodáváš, jak ti to jde? 

S prodejem trošku narážím na limity v tom, že mi nejde mikroprodej. Nejdou mi jednotky kusů. Naopak mě baví velké zákaznické smlouvy, kde je větší vyjednávání, kde se nad tím musí hodně přemýšlet a vyjednávání je třeba na měsíc. 

Jedna z činností reklamky, ve které jsem působil byl prodej tiskovin. Řešili jsme, kdo je zhruba největší a mohl by nejvíce odebrat. Zkoušeli jsme supermarkety, ale z důvodu velkého tlaku na cenu to nevyšlo. Velkou zakázku, kterou jsme chytli mojí obchodní prací, byly mapy pro lékaře bez hranic na kampaň pro celou ČR. To mi ukázalo, že stačí mít trochu odvahy, drzosti, vidět, kde se kvalita produktu nebo služby vyskytuje a umět to nabídnout. Nemusíte se bát při svých začátcích jít po velkých rybách. Většinou nemáte, co ztratit. 

Co námitky u Taptagu? 

Než jsme s produktem začínali, tak jsme to dávali přátelům a známým, kde jsme sbírali zpětnou vazbu. Nejvíce se nám opakovala jednoduchost. Ukládání a rozložení ikon v aplikaci, barvy a vůbec to, jak s tím pracovat a předávat dál. Vlastně to, čeho jsme si byli vědomi a pracovali na tom. 

Dnes to je zase o  kousek jednodušší. Znalost s NFC a QR kódem se zase za ten rok posunula a také pracujeme na PR. Ukazujeme, jak se k tomu chovat, co všechno s tím jde dělat a jak to využívat. Takže určitě se vyplácí předcházet námitkám právě třeba pomocí PR. I teď se najdou nějaké námitky třeba na personalizované prostředí v aplikaci a je to jedna z věcí, na které pracujeme. Je pořád, co vylepšovat, sledovat trh a reagovat na změny. A to nás to baví. 

Kde hledáš nové zákazníky?

My máme dost jasný zákaznický model a víme, kdo jsou naši zákazníci. Používáme výkonnostní reklamu a standardně cílíme skrze sociální sítě jako Facebook, Instagram a LinkedIn, kde většinu leadů nasbíráme a potom přímou obchodní prací. Rád obchoduji s lidmi, se kterými se již známe a vytvářím si tak síť lidí, skrze kterou se dostanu téměř na kohokoliv. Je to pak už jen o networkingu, brainstormování, představování věcí a o kritické diskuzi.

Kde si nabral nejvíce zkušeností? 

Tři roky jsem byl ve velké firmě, kde jsem se dostal k zajímavým případům a byl jsem zodpovědný za dost věcí, které mi v mých letech a se současnými zkušenostmi nepatřily vůbec do rukou. Ale díky tomu, že jsme byl hozený do vody a musel jsem plavat, tak jsem se dostal k hodně zajímavým věcem, technologiím, příležitostem a lidem, kteří mě posunuli hodně v životě. Díky nim jsem pochopil, co se jak dělá a a jak se to dělat má. Pokud jste mladí a chcete na sobě pracovat, určitě doporučuji jít na stáž do nějaké firmy, kde může začít vaše cesta za úspěchem. 

Ať se vám daří na vaší cestě 

Jirka Hendrych, Petr Bernadič a Honza Laibl

Na začátku rozhovoru jsme vám říkali o skupinách pro obchodníky a podnikatele na Facebooku a LinkedInu , kde sdílíme zkušenosti, ale také si radíme a děláme si naši profesi jednodušší.

Host Energeťáku

Sdílejte článek s přáteli

Autor článku

Specialista na strategické řízení firem, obchodní strategie a zvyšování prodejů (founder Channel Partners holding)

Máte dotaz? Chcete s něčím poradit?

Jsme tu pro vás. Můžete nám zavolat nebo napsat e-mail a určitě to společně vyřešíme.